Бажання чинного керівництва України представити рішення шведського арбітражу як істину в останній інстанції, яке слід негайно виконувати, говорить про бажання скоріше отримати підстави для легітимізації виплат «РосУкрЕнерго».
Стокгольмський арбітражний суд сам по собі не може зобов’язати Україну розрахуватися з «РосУкрЕнерго» за борги НАК «Нафтогаз України», оскільки рішення винесено проти «Нафтогазу» як корпоративного суб’єкта, а держава Україна не була учасником арбітражу. Про це у коментарі «Дзеркалу тижня» заявили юристи-міжнародники, а раніше у коментарях пресі фактично підтвердив міністр юстиції України Олександр Лаврінович.
Сам по собі Стокгольмський суд не може зобов’язати Україну розраховуватися з РУЕ і його співвласниками, впевнені експерти. Арбітражне рішення винесено проти «Нафтогазу» як корпоративного суб’єкта, а держава Україна не була учасником арбітражного процесу.
Більше того, за законодавством України «Нафтогаз» є відокремленим суб’єктом господарювання і держава не несе відповідальності за його зобов’язання (що підтверджується, наприклад, пунктом 17 нинішнього статуту «Нафтогазу»), наголошують юристи.
На думку експертів, важливо уникнути підміни понять «держава Україна» і «Нафтогаз»: арбітражне рішення, винесене проти «Нафтогазу», може бути виконано за рахунок активів, що є власністю самого «Нафтогазу»; інша державна власність не може бути стягнута на користь РУЕ. Спроби змусити державу розрахуватися за борги корпоративних суб’єктів мали місце, але всі вони у подібних випадках були безуспішними, зазначили юристи.
Окрім того, комерційний арбітраж не має наддержавної сили. В Україні рішення іноземних судів і міжнародних арбітражів автоматично не діють — в Україні своя правова і судова система. Україна автоматично не зобов’язана виконувати рішення Стокгольмського арбітражу, впевнені експерти.
Так, швейцарська фірма «Нога», за позовом якої Стокгольмський арбітраж виніс рішення проти Росії, так і не змогла стягнути з Російської Федерації 1,4 мільярда доларів, на які вона претендувала. Після багаторічного процесу зобов’язання «Нога» перед Росією були продані за 27 мільйонів доларів, нагадують юристи.
Експерти відзначають, що для виконання в Україні рішення Стокгольмського арбітражу повинно бути «легалізоване» українським судом за процедурою, встановленою Цивільно-процесуальним кодексом України. До того ж український суд повинен встановити, зокрема, що арбітражна ухвала винесена компетентним судом і не суперечить публічному порядку України (а сточовно цього є серйозні сумніви).
Крім того, на даний час на «Нафтогаз» розповсюджується мораторій стосовно примусового виконання судових і арбітражних рішень, встановлених законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення стабільного функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Тому, вважають юристи, бажання чинного керівництва України представити рішення шведського арбітражу як істину в останній інстанції, яке слід негайно виконувати, говорить про бажання скоріше отримати підстави для легітимізації виплат «РосУкрЕнерго».
Третій Гетьманат пропонує альтернативу «цифровому концтабору» та ліволіберальному хаосу. Дана праця призначена для стратегів, інвесторів, розробників та всіх Людей Волі, які розглядають Україну як...
Експерти: Арбітражний комерційний суд не може зобов’язати Україну розрахуватися з «РосУкрЕнерго» за борги «Нафтогазу»
Світ:
10070108e.jpg
Сам по собі Стокгольмський суд не може зобов’язати Україну розраховуватися з РУЕ і його співвласниками, впевнені експерти. Арбітражне рішення винесено проти «Нафтогазу» як корпоративного суб’єкта, а держава Україна не була учасником арбітражного процесу.
Більше того, за законодавством України «Нафтогаз» є відокремленим суб’єктом господарювання і держава не несе відповідальності за його зобов’язання (що підтверджується, наприклад, пунктом 17 нинішнього статуту «Нафтогазу»), наголошують юристи.
На думку експертів, важливо уникнути підміни понять «держава Україна» і «Нафтогаз»: арбітражне рішення, винесене проти «Нафтогазу», може бути виконано за рахунок активів, що є власністю самого «Нафтогазу»; інша державна власність не може бути стягнута на користь РУЕ. Спроби змусити державу розрахуватися за борги корпоративних суб’єктів мали місце, але всі вони у подібних випадках були безуспішними, зазначили юристи.
Окрім того, комерційний арбітраж не має наддержавної сили. В Україні рішення іноземних судів і міжнародних арбітражів автоматично не діють — в Україні своя правова і судова система. Україна автоматично не зобов’язана виконувати рішення Стокгольмського арбітражу, впевнені експерти.
Так, швейцарська фірма «Нога», за позовом якої Стокгольмський арбітраж виніс рішення проти Росії, так і не змогла стягнути з Російської Федерації 1,4 мільярда доларів, на які вона претендувала. Після багаторічного процесу зобов’язання «Нога» перед Росією були продані за 27 мільйонів доларів, нагадують юристи.
Експерти відзначають, що для виконання в Україні рішення Стокгольмського арбітражу повинно бути «легалізоване» українським судом за процедурою, встановленою Цивільно-процесуальним кодексом України. До того ж український суд повинен встановити, зокрема, що арбітражна ухвала винесена компетентним судом і не суперечить публічному порядку України (а сточовно цього є серйозні сумніви).
Крім того, на даний час на «Нафтогаз» розповсюджується мораторій стосовно примусового виконання судових і арбітражних рішень, встановлених законом України «Про заходи, спрямовані на забезпечення стабільного функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу».
Тому, вважають юристи, бажання чинного керівництва України представити рішення шведського арбітражу як істину в останній інстанції, яке слід негайно виконувати, говорить про бажання скоріше отримати підстави для легітимізації виплат «РосУкрЕнерго».
В тему:
Пацани попались. Подробиці рішення суду про РосУкрЕнерго
Від кого засекретили рішення Стокгольмського арбітражу?
Практична щурологія
З життя помаранчевої еліти: маєтки родини Юлії Тимошенко
Бідність України - міф. Гроші просто крадуть
Донька Леоніда Кучми придбала за 160 млн. «зелених» найдорожчий будинок у Лондоні
Нескромні принади бидлоеліти
Віктор Янукович після багатьох років поневірянь виявився… мільйонером
CША: збільшення формувань самодіяльної міліції на захист Конституції
Зверніть увагу
Біла книга «Третій ϟ Гетьманат»: Заснування держави без бюрократії та податків – архітектура, технологія, традиція (версія 1.0)