Зображення користувача Народний Оглядач.
Народний Оглядач
  • Відвідувань: 0
  • Переглядів: 0

Спогади про першу «екскурсію» до в’язниці

На початку липня 1941-го року я приїхав до Львова ровером аж із Сокальського району, щоб відвідати татового брата Сироїда Петра Якимовича. Застав його живим і здоровим. Пригадую, що було велике свято, і ми пішли до церкви Святого Юра. А після богослужіння відбувся похід до Замарстинівської в’язниці, де відправляли панахиду за жертвами більшовицького терору.
Люди йшли по вулиці Городоцькій біля тюрми «Бригідки». Побачили її вже спаленою та зруйнованою. Стояла лише фасадна стіна висотою десь до третього поверху, а решта – суцільна руїна. Я тоді подумав, що нарешті не буде вже в центрі Львова в’язниці. Проте, коли вже у 1945-му році, улітку, я приїхав до Львова поступати до політехнічного інституту, то не повірив своїм очам: в’язниця «Бригідки» була вже повністю відбудована!

Однак, повернемось у рік 41-й. Того дня панахида відбувалася на подвір’ї тюрми, де було знайдено закопаними, як нам пізніше розповіли, 52 особи. Решта ж замордованих НКВД-истами були замуровані у підвалах в’язниці, у правому її крилі. Сліди цегляної кладки були ще свіжі. Розповідали, що після приходу німців в одному місці розбили стіну, але був настільки нестерпний сморід від розкладання трупів, що навіть неможливо було витягнути тіла, й довелось негайно замурувати у тому місці.

Після панахиди багато людей пішло оглядати камери, з ними – і я приєднався до невеликого гурту, бо там був «екскурсовод». Чоловік років 25-ти, вище середнього зросту, чорнявий, з блідим схудлим обличчям виглядав як монах і був одягнений у чорне. Йому дивом вдалося залишитися живим, тож він розповідав про все, що тут відбувалося, людям.

В камерах було вже прибрано, лише по кутках лежав ще одяг арештованих та взуття. Дехто все це роздивлявся, сподіваючись, мабуть, знайти сліди своїх рідних.

Пізніше ми зайшли у підвальне приміщення і до тюремної каплиці (за Австрії це була гарнізонна військова в’язниця). Там на підлозі ми побачили калюжі засохлої крові. Кров також була розмазана по стінах. В одному місці, коло вхідних дверей на стіні, чітко було видно сліди пальців. Вочевидь, тут один із катів витер свої руки від крові своїх жертв.

Читати повністю ТУТ
В тему: 
Якщо ви помітили помилку, то виділіть фрагмент тексту не більше 20 символів і натисніть Ctrl+Enter
Підписуюсь на новини

Зверніть увагу

Біла книга «Третій ϟ Гетьманат»: Заснування держави без бюрократії та податків – архітектура, технологія, традиція (версія 1.0)

Третій Гетьманат пропонує альтернативу «цифровому концтабору» та ліволіберальному хаосу. Дана праця призначена для стратегів, інвесторів, розробників та всіх Людей Волі, які розглядають Україну як...

Останні записи